By Arielle Friedman

Kompletny przewodnik po koncentratach konopnych

Kompletny przewodnik po koncentratach konopnych

Spis treści:

Koncentraty to jeden z najszybciej rosnących sektorów branży konopnej. Choć kwiaty konopi są wciąż najpopularniejszym sposobem na przyjmowanie konopi, to stosowanie koncentratów rośnie w coraz szybszym tempie. Przewiduje się, że do 2022 roku sprzedaż koncentratów przegoni sprzedaż kwiatów.

Koncentraty to postać konopi, gdzie aktywne składniki są w bardziej skoncentrowanej formie, niż w kwiatach konopi. Kief to najprostsza forma koncentratu konopi. Inne przykłady koncentratów to haszysz, BHO oraz koncentraty uzyskiwane przy pomocy ekstrakcji CO₂. Technicznie rzecz biorąc, tynktury i produkty żywnościowe też są koncentratami, ale w tym artykule skoncentrujemy się na koncentratach, które mogą być palone lub waporyzowane.

Na tym etapie możesz mieć więcej pytań, niż odpowiedzi. Jakie są różne rodzaje koncentratów? Czy można je robić w domu? Jak są konsumowane? Zajmiemy się każdym z tych pytań, ale wpierw zerknijmy na historię koncentratów konopnych.

HISTORIA KONCENTRATÓW KONOPNYCH

Chociaż mają reputację zaawansowanych technologicznie, to koncentraty nie są niczym nowym. Pochodzą ze świata antycznego w formie haszyszu lub haszu. Haszysz oryginalnie pochodzi z Chin, ale stał się sławny za sprawą używania go w Indiach i na Bliskim Wschodzie. Pojawił się nawet w "Baśniach z Tysiąca i Jednej Nocy".

Haszysz przybył do Europy w XVIII wieku, a jego właściwości medyczne opisywali pisarze tacy jak Gmelin. Popularność haszyszu wzrosła w czasie wojen napoleońskich, kiedy francuscy żołnierze poznali haszysz w Egipcie. Paryska inteligencja wkrótce założyła “Club des Hashischins”, społeczność zbudowaną wokół jego użycia. Do członków należeli Victor Hugo, Charles Baudelaire oraz Alexandre Dumas.

Jednocześnie haszysz narobił niezłego zamieszania w kręgach medycznych. Samuel Hahnemann, twórca homeopatii, opowiadał się za jego skutecznością i pod koniec pierwszej dekady XIX wieku haszysz był stosowany na szereg różnych dolegliwości, takich jak bezsenność, ból, migreny oraz zaburzenia miesiączki.

Jednakże na horyzoncie majaczyła burza. Wraz z postępującą prohibicją narkotykową w XX wieku, haszysz szybko stał się ściganą, nielegalną substancją z celem na plecach. Z Jednolitą Konwencją o Środkach Odurzających ONZ w 1961 haszysz został zdelegalizowany globalnie i złoty wiek legalnego haszyszu skończył się.

Haszysz musiał zejść do podziemia, ale nie został pokonany. Maroko stało się wiodącym światowym eksporterem haszyszu, zapewniając światu duże ilość niskiej jakości "mydlanego" haszyszu. Od lat 90-tych zeszłego wieku Afganistan odzyskał swoje miejsce jako wiodący eksporter haszyszu i przywrócił wysokiej jakości hasz na światowy rynek.

Kiedy haszysz znajdował się w podziemiu narodził się nowy typ koncentratu. W latach 70-tych XX wieku technolodzy zioła stosowali alkohol, aktywowany węgiel oraz miód do tworzenia "oleju haszowego", koncentratu z wyższą zawartością THC w porównaniu z tradycyjnym haszyszem. Olej haszowy szybko zyskał popularność i został nawet użyty w eksperymentach programu MK Ultra CIA jako możliwy kandydat do kontroli umysłu.

Wiele historii koncentratów jest "skoncentrowane" w ostatnich 20 latach. W 1999 instrukcje, jak przeprowadzić ekstrakcję przy pomocy butanu zaczęły krążyć po internecie. W 2005 roku, Kanadyjczyk Budderking spopularyzował technikę produkcji budderu oraz sprzęt do dabbingu, które pozwalały na szybkie i wydajne przyjmowania koncentratów. Od tego czasu oleje haszowe zyskały na złożoności oraz prestiżu i mogą stać się obliczem światowej branży konopnej.

Haszyszem i oleju haszowego

RODZAJE KONCENTRATÓW

Koncentraty są podzielone na dwie główne kategorie: te, które są ekstraktami i te, które nimi nie są. Ekstrakty są tworzone przy użyciu rozpuszczalnika i są często nazywane olejem haszowym. Koncentraty nie-ekstraktowe to między innymi haszysz, rosin i kief. Bubble hash nie jest uważany za ekstrakt, chociaż wykorzystuje wodę jako rozpuszczalnik – w świecie konopi woda nie jest uznawana za rozpuszczalnik.

Są dwa sposoby na kategoryzację ekstraktów: w zależności od rozpuszczalnika oraz ze względu na konsystencję. Niektóre kategorie w oparciu o rozpuszczalnik zawierają BHO, w którym rozpuszczalnikiem jest butan; PHO, gdzie propan jest rozpuszczalnikiem oraz ekstrakty na bazie alkoholu, gdzie wykorzystywany jest alkohol.

Ekstrakty mogą być również kategoryzowane ze względu na konsystencję. Wosk odnosi się do woskowatych, nieprzejrzystych ekstraktów; żywica to lepki, przezroczysty ekstrakt; shatter odnosi się do ekstraktów, które są twarde i przezroczyste niczym szkło; pull'n'snap odnosi się do ekstraktów z konsystencją przypominającą toffi; budder to ekstrakty w nieprzezroczystą, puszystą teksturą.

Różne konsystencje można osiągnąć zmieniając szybkość i warunki, w jakich ekstrakt chłodzi się w czasie produkcji. Budder, na przykład, powstaje poprzez "rzucanie" ekstraktu na chłodzący talerz. Wbrew powszechnemu przekonaniu, konsystencja ma mały wpływ na właściwości psychotropowe lub medyczne ekstraktu.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jak robić ekstrakty i inne koncentraty.

MOC KONCENTRATÓW

Koncentraty działają poprzez rozbijanie delikatnych trichomów kwiatów konopi oraz kompresji ich zawartości. Dlatego są bogate w kannabinoidy oraz terpeny, które zapewniają działanie konopi.

Koncentraty są popularne z dwóch powodów: po pierwsze, mają o wiele więcej THC, niż wiodące odmiany konopi, dając o wiele bardziej odurzające uderzenie. Po drugie, są najczęściej bogatsze w medyczne kannabinoidy i terpeny, zwiększające medyczne działanie konopi.

Moc to największa zaleta koncentratów, ale również największe ryzyko. Niedoświadczeni użytkownicy mogą poczuć się przytłoczeni pierwszym dabem, być może doświadczając paranoi lub nieprzyjemnego uczucia. Dlatego początkujący powinni zaczynać od małych dawek i postępować ostrożnie.

Kompletny przewodnik po koncentratach konopnych

KUPOWANE W SKLEPIE KONTRA ROBIONE W DOMU

Tak, jak z ciastkami, najważniejszym pytaniem, jakie musi zadać sobie użytkownik koncentratów jest: Czy lepiej kupić w sklepie, czy zrobić w domu? Typowy konsument ma trzy opcje: kupić koncentrat komercyjny, kupić koncentrat robiony domowy albo zrobić go samemu. Żeby rozwiązać ten dylemat, musimy bardziej zagłębić się różne w rodzaje koncentratów oraz dowiedzieć się jak powstają.

Kiedy chodzi o konserwanty bez wykorzystania rozpuszczalnika, wielu użytkowników zdecyduje się na robienie koncentratów w domu. W końcu każdy użytkownik pojemnika na kief technicznie rzecz biorąc robi koncentrat w domu. Zebrany kief może zostać dodany do jointów, kawy albo wykorzystany do zrobienia moon rocks.

Istnieje również kilka sposobów na robienie haszyszu w domu. Niektórzy użytkownicy decydują się na prostotę czyli tzw. "shoe hash", gdzie kief jest pakowany w hermetyczne torby i umieszczany w pięcie buta. W ciągu chodzenia w trakcie dnia kief jest podgrzewany i uciskany w haszysz. Inną opcją jest rosin hash – kwiaty konopi są zawijane w papier woskowy oraz kompresowane przy pomocy prostownicy do włosów, uwalniając żywicę z właściwościami podobnymi do BHO. Jest jeszcze kilka innych metod na robienie haszyszu z wykorzystaniem blenderów, kompresorów oraz lodu. Różne metody robienia haszyszu mają różne właściwości, ale dzięki braku rozpuszczalników wszystkie te metody są jednakowo bezpieczne.

Ekstrakty są odrobinę bardziej skomplikowane. Dwa z najbardziej popularne – BHO i PHO – niosą ze sobą pewne ryzyko. Ekstrakcja przy pomocy butanu wymaga materiałów wybuchowych i niektórzy domowi producenci wysadzili swoje kuchnie w wyniku tego procesu. Kolejnym niebezpieczeństwem BHO i PHO jest możliwa obecność zanieczyszczeń w produkcie końcowym.

Jeśli dopiero zaczynasz domowe ekstrakcje, to nie rozpoczynaj od BHO ani PHO. Zamiast tego wypróbuj ekstrakcji w oparciu o alkohol, która niesie nieduże ryzyko i jest świetna do opanowania całego procesu.

Koncentraty kupowane w sklepie są najczęściej produkowane przy wykorzystaniu ekstrakcji nadkrytycznym CO₂. Ta metoda pozwala producentom na ekstrakcję szerokiego wachlarza nienaruszonych kannabinoidów i terpenów, bez ryzykowania zanieczyszczenia. Nadkrytyczne CO₂ to, na tę chwilę, wiodąca metoda ekstrakcji komercyjnej. Jednakże sprzęt do niej potrzebny jest niewiarygodnie drogi, więc raczej go nie zobaczysz w domowym laboratorium.

JAKICH ODMIAN UŻYWAĆ DO KONCENTRATÓW?

Jednym z najważniejszych wyborów przy robieniu koncentratów jest wybór odmiany na początek. Tak, jak nie da się przelać z pustego w próżne, tak nie wyciągniesz THC z odmiany bez THC.

Jest kilka podstawowych parametrów, które musisz wziąć pod uwagę przy wyborze odmiany. Najpierw należy rozważyć, czy ta odmiana ma dominację indici czy sativy – indici są najczęściej bardziej relaksujące, z mocnym działaniem na ciało, które wywołuje głód i senność. Sativy są najczęściej bardziej energetyzujące, dają "umysłowy haj", który może być podnoszący nastrój, pobudzający kreatywność i czasami wzmagający niepokój. Ważnym jest również, aby zwrócić uwagę na poziomy THC – które determinują siłę działania psychotropowego – oraz poziomy CBD, ponieważ CBD jest związane z wieloma medycznymi działaniami konopi.

Jeśli szukasz odmiany z wysoką zawartością THC, to z Royal Gorilla nie możesz się pomylić. Ta zrównoważona hybryda indica/sativa osiąga zadziwiające 30% THC – naprawdę wychodzi poza skalę. Jeśli chcesz wykorzystać swój koncentrat do leczenia dolegliwości medycznych, takich jak przewlekły ból, niepokój albo epilepsja, to będziesz raczej chciał zacząć od odmiany bogatej w CBD. Euphoria to świetny wybór jako odmiana z dominacją indici oraz 7% CBD. O wiele innym, ale również mocnym wyborem jest Painkiller XL, odmiana z dominacją sativy ze starannie zbilansowanymi poziomami THC i CBD.

TERPENY I KONCENTRATY

TERPENY I KONCENTRATY

Kolejnym czynnikiem przy wyborze odmiany jest wybranie takiej z odpowiednim profilem terpenów, jakiego szukasz. Terpeny są odpowiedzialne za smak odmiany konopi. Modyfikują psychoaktywne działanie konopi i są odpowiedzialne za wiele medycznych efektów konopi.

Jednym wartym uwagi terpenem jest limonen. Ma właściwości przeciwdepresyjne, więc poszukując odmiany mającej zwalczyć tą przypadłość, warto szukać tego terpenu. Jack Herer jest bogaty w limonen i wypełniony THC. Innym ważnym terpenem jest beta-kariofilen, który redukuje symptomy[1] depresji oraz stanów lękowych u szczurów. Uznana i motywująca odmiana Royal Cookies zawiera beta-kariofilen. Jeśli masz problemy z socjalizacją albo agresją, weź pod uwagę znalezienie odmiany, która zawiera linalol, który może pomóc[2] przy tych przypadłościach. Odmiany pochodzące od Grand Daddy Purple, takie jak Legendary OG Punch są najczęściej bogate w linalol. 

Przyjmując terpeny w koncentratach ważnym jest, aby zwracać uwagę na temperaturę. Terpeny są bardziej wrażliwe na ciepło niż THC i CBD i mogą z łatwością zostać zniszczone w wyższych temperaturach dabbowania.

JAK PRZYJMOWAĆ KONCENTRATY

Koncentraty mogą być przyjmowane na kilka różnych sposobów. Mogą być zapiekane w produktach żywnościowych przy pomocy metod podobnych do tych, jakich byś użył wobec kwiatów konopi. Mogą być również dodawane do jointów z kwiatów konopi lub do bong. Ale najczęstsze sposoby na konsumpcję koncentratów to waporyzacja i dabbing.

Vape peny to wyjątkowo popularna metoda przyjmowania koncentratów. To wiodąca metoda konsumpcji sklepowych koncentratów CO₂, chociaż mogą być również stosowane w jakimkolwiek rodzaju oleju haszowego albo samego haszu. Vape peny są dyskretne, proste w użytku oraz najczęściej dają łagodniejszy haj łatwiejszy do kontrolowania.

Na drugim końcu skali, dabbing to metoda przyjmowania koncentratów, która polega na waporyzacji substancji przy pomocy rozgrzanego gwoździa i następnie wdychanie pary przez rodzaj specjalnie przystosowanego bonga nazywanego "dab rig". Bardziej szczegółowe informacje możesz znaleźć tutaj. Jak wspominaliśmy powyżej, ta metoda jest uważana za całkiem silną i wymaga trochę czasu do przyzwyczajenia.

ZALETY KONCENTRATÓW

Koncentraty mają kilka zalet. Po pierwsze, są o wiele mocniejsze od kwiatów konopi, co pozwala na silniejszy haj, mocniejsze działanie medyczne lub, jeśli wolisz, taki sam efekt ze słabszego produktu. Ponieważ koncentraty nie mają w sobie aż tyle materii roślinnej to są łagodniejsze dla płuc. Co więcej, koncentraty są dłużej zdatne do użycia, niż zwykłe pąki, ale odpowiednie przechowywanie jest kluczowe.

WADY KONCENTRATÓW

Wada koncentratów jest identyczna do ich zalety: moc. Koncentraty to silne medykamenty i jako takie mogą być przytłaczające dla nieprzygotowanych osób. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z koncentratami, a zwłaszcza z dabbingiem, to pamiętaj, żeby zacząć od małych dawek.

WSPANIAŁY ŚWIAT KONCENTRATÓW

To może być dużo informacji, ale tak jak ze wszystkim, najlepiej nauczysz się robiąc. Wybierz koncentrat, który najbardziej Cię interesuje i zaczynaj. Kto wie? Może odkryjesz nowy ulubiony sposób na przyjmowanie zioła.

External Resources:
  1. β-Caryophyllene, a CB2 receptor agonist produces multiple behavioral changes relevant to anxiety and depression in mice. - PubMed - NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  2. Effects of inhaled Linalool in anxiety, social interaction and aggressive behavior in mice. - PubMed - NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov
Oświadczenie:
Te treści służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Podane informacje pochodzą z badań zebranych ze źródeł zewnętrznych.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.