.
Konopie i ból pooperacyjny
Jak skuteczna jest marihuana w łagodzeniu bólu pooperacyjnego? Jak wypada w porównaniu z opioidami i innymi lekami przeciwbólowymi pod względem skuteczności, dostępności i skutków ubocznych? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Marihuana posiada obecnie wiele zastosowań. Oprócz tego, że ta magiczna roślina jest używana do celów rekreacyjnych, przypisuje się jej również właściwości wspomagające zdrowie. Wystarczy spojrzeć na badania opublikowane w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, aby znaleźć dużo literatury na ten temat.
W tym artykule przyjrzymy się temu, czy marihuana może być skuteczna w łagodzeniu bólu po poważnej operacji. Czy jest to lepsza alternatywa niż leki dostępne bez recepty? A może jednak lepiej jest stosować opioidy oraz inne leki farmaceutyczne?
Spis treści:
Zagłębimy się w ten temat, omawiając wyniki badań naukowych, a także analizując inne opcje, które wybierają ludzie. Jeśli rozważasz stosowanie CBD lub THC, aby złagodzić doświadczany ból pooperacyjny, ten artykuł powinien odpowiedzieć na Twoje pytania.
Aktualne metody leczenia bólu pooperacyjnego
Nie wszystkie operacje przebiegają bezproblemowo. Niektóre procedury mogą być dość ciężkie, ale czujesz się po nich dobrze; inne operacje sprawiają zaś, że cierpisz po nich tak, jakbyś stoczył właśnie sześć rund walki bokserskiej.
Jeszcze przed legalizacją marihuany, a także obecnie, lekarze skłaniali się do przepisywania bardziej tradycyjnych opcji leczenia bólu; niektóre z nich oparte na lekach, inne nie.
Rodzaj leczenia bólu zależy od rodzaju zabiegu, a także tolerancji pacjenta na ból. Większość z tych form leczenia jest ogólnie bezpieczna, jednak mogą one wywołać skutki uboczne, takie jak nudności, senność i wymioty.
Środki znieczulające miejscowo
Środki znieczulające miejscowo odbierają czucie w określonej części ciała na krótki okres czasu. Niektóre z nich można przyjmować doustnie, podczas gdy inne mają postać leków do stosowania miejscowego.
W niektórych przypadkach, kiedy ból jest nie do zniesienia, oferuje się pacjentom środki blokujące nerwy. Podobnie jak w przypadku większości środków znieczulających, blokada nerwów zmniejsza wrażliwość w określonym obszarze ciała, z którego promieniuje ból. Zwykle podaje się te środki przez cewnik.
Blokada nerwu zmniejsza ilość potrzebnych leków opioidowych. Oznacza to mniej intensywne nudności, zmniejszoną senność oraz redukcję innych skutków ubocznych.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
Prawdopodobnie przyjmowałeś kiedyś ibuprofen na naprawdę silny ból zęba lub celekoksyb, aby pozbyć się migreny.
Te środki to niesteroidowe leki przeciwzapalne (inaczej znane jako NLPZ) i, jak nazwa sugeruje, są stosowane głównie w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Możesz kupić niektóre z nich nawet bez recepty.
Główną zaletą przyjmowania NLPZ jest to, że nie powodują one żadnych zaburzeń. Ale posiadają możliwe skutki uboczne, takie jak zawroty głowy i problemy żołądkowe, które należy wziąć pod uwagę. Mogą również stanowić problem dla osób cierpiących na wrzody żołądka lub przyjmujących leki rozrzedzające krew.
Nawet przy dostępności NLPZ, przed ich zastosowaniem najlepiej byłoby skonsultować się z profesjonalistą.
carla
Techniki relaksacyjne
Dla tych, którzy nie są fanami obciążania organizmu lekami, istnieją techniki relaksacyjne, które pomagają łagodzić ból pooperacyjny.
Dobrym przykładem są techniki wizualizacyjne, które polegają na tworzeniu w głowie spokojnych, kojących obrazów. Celem tych technik jest przyjemne odwrócenie uwagi od bólu, a tym samym zmniejszenie jego intensywności.
Kuracje homeopatyczne, takie jak terapia zimnem lub ciepłem, również zmniejszają obrzęk i sprawiają, że ból jest łatwiejszy do zniesienia. Jeśli chodzi o wybór metody, będzie to zależeć od porady lekarza lub specjalisty.
Nieopioidowe leki przeciwbólowe
Jeśli chciałbyś się pozbyć łagodnego lub umiarkowanego bólu, najlepszym rozwiązaniem są leki przeciwbólowe. Często są skuteczne same w sobie i zmniejszają potrzebę przyjmowania innych leków, redukując w ten sposób potencjalne skutki uboczne.
Podobnie jak NLPZ, większość leków przeciwbólowych jest bezpieczna i możesz je kupić w lokalnej aptece bez recepty.
Jednak jedną rzeczą, na którą będziesz musiał uważać, jest możliwe uszkodzenie wątroby, jeśli przekroczysz zalecaną dawkę. Jeśli masz już do czynienia z istniejącymi wcześniej problemami z wątrobą, powinieneś wcześniej skonsultować się z lekarzem.
Opioidy stosowane w leczeniu bólu pooperacyjnego
Niektóre opioidy są powszechnie stosowane w celu złagodzenia bólu pooperacyjnego. Te leki są zwykle przepisywane osobom odczuwającym silny ból.
Po zażyciu, te leki wiążą się z receptorami opioidowymi znajdującymi się w mózgu i rdzeniu kręgowym. Sygnały są następnie przesyłane przez całe ciało, informując je, że nie odczuwa już bólu.
Największą zaletą przyjmowania opioidów w celu złagodzenia bólu jest to, że efekty są natychmiastowe. Agonię zastępuje wyraźne uczucie euforii.
Ale, podobnie jak w przypadku każdego innego narkotyku syntetycznego, posiadają one także wady, zwłaszcza w przypadku nadużycia.
Fizyczne skutki uboczne opioidów
Kilka pierwszych charakterystycznych oznak uzależnienia od opioidów to fizyczne skutki uboczne. Niektóre osoby odczuwają senność, podczas gdy inne doświadczają zaparć.
Niektórzy mogą postrzegać te przypadłości jako normalne, ale bezpośrednie doświadczenie tych objawów powie Ci, że coś jest nie tak z Twoim ciałem.
Tolerancja i objawy odstawienia
Im częściej przyjmujesz opioidy, tym łatwiej Twojemu organizmowi zbudować na nie wysoką tolerancję. Więc co robisz? Zwiększasz dawkę do niezdrowego poziomu, aby w ogóle cokolwiek poczuć.
Objawy odstawienia po zaprzestaniu stosowania opioidów wcale nie są zabawne. Obejmują bóle mięśni, nudności i wymioty oraz skurcze brzucha, a to tylko kilka z nich.
To prowadzi do paskudnej ironii, w której leki, które mają zapewnić Ci ulgę, w rzeczywistości powodują te potwornie niewygodne odczucia.
Zmiany psychiczne i behawioralne
Długotrwałe używanie opioidów prowadzi do uzależnienia organizmu od tych leków. Mózg zatrzymuje produkcję niektórych hormonów i substancji neurochemicznych i zamiast tego polega na opioidach, które wykonują tę pracę za niego.
Wynik? Mózg również zaczyna inaczej reagować na otoczenie. Pewne wyzwalacze mogą przypominać osobie o narkotyku, co ostatecznie wywołuje niechciane pragnienie.
Ta zależność prowadzi również do desperackich czynów, aby zdobyć pożądaną dawkę leku. Może to być kradzież pieniędzy od członków rodziny lub inne nieuczciwe działania.
Co badania mówią o stosowaniu marihuany w przypadku bólu?
Przejdźmy teraz do sedna sprawy. Jak dokładnie nauka ocenia stosowanie medycznej marihuany w przypadku bólu pooperacyjnego?
Podobnie jak przy innych ustaleniach dotyczących konopi indyjskich, eksperci odkryli pewne zalety i wady ich stosowania.
Medyczna marihuana w kontroli bólu
W jednym badaniu[1] przeprowadzonym w 2008 roku naukowcy odkryli związek między konopiami indyjskimi a kontrolą bólu. Związek? System endokannabinoidowy naszego organizmu.
Widzisz, kiedy THC dostaje się do organizmu, wiąże się z receptorami CB1 i CB2 w ECS. Aktywacja tych receptorów może wywoływać działanie przeciwzapalne, które łagodzi ból i zmniejsza przeczulicę bólową (nadmiernie podwyższoną wrażliwość na ból). Osoby cierpiące na fibromialgię i migreny dobrze znają ten stan.
To nie wszystko. THC może również regulować poziom dopaminy i serotoniny, co także może pomóc w zmniejszeniu doświadczanego bólu.
Trwające badania testują również CBD[2] (niepsychotropowy kannabinoid) na komórkowych i zwierzęcych modelach stanu zapalnego, aby dowiedzieć się, czy może on w przyszłości mieć zastosowanie w tej reakcji organizmu.
Medyczna marihuana a obniżanie ilości stosowanych środków przeciwbólowych
Same opioidy nie są jedynym problemem. Inną ważną kwestią jest dostępność do takich leków oraz łatwość, z jaką można ich nadużywać.
Jednak ostatnie badania[3] pokazują, w jaki sposób medyczna marihuana może potencjalnie zmniejszyć prawdopodobieństwo zażywania opioidów. W jednym badaniu zaobserwowano, że 82% z 1 000 respondentów stosujących konopie indyjskie w celu uśmierzania bólu było w stanie zmniejszyć lub całkowicie zaprzestać przyjmowania leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Kolejne 88% było w stanie całkowicie odstawić opioidowe leki przeciwbólowe.
W niektórych przypadkach ludzie uciekają się do medycznej marihuany, aby uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych wywoływanych przez niektóre leki, a wyniki tego badania oznaczają, że kontrolowane stosowanie marihuany w celach terapeutycznych pozwala pacjentom odczuć ulgę bez konieczności stosowania opioidów. Dlatego więc szanse na rozwój tolerancji i uzależnienia są znacznie mniejsze.
Medyczna marihuana jako pierwszy krok w stronę stosowania opioidów
Z drugiej strony, należy również wziąć pod uwagę negatywne skutki stosowania marihuany w celach medycznych. Jak pokazuje to retrospektywne badanie pilotażowe[4] z 2016 roku, przewlekłe spożywanie marihuany może prowadzić do ostatecznego zażywania opioidów.
Badanie obejmowało pacjentów po wypadkach samochodowych w szpitalach w Kolorado i Teksasie i ostatecznie wykazało, że przewlekłe używanie konopi indyjskich może wpływać na reakcję na ból, wymagając wyższych dawek opioidów przeciwbólowych w celu uzyskania ulgi.
Warto jednak zauważyć, że odkrycia te były szczególnie widoczne u osób przewlekle używających cannabis. Osoby stosujące marihuanę sporadycznie nie wykazywały różnic w chęci używania opioidów.
Opioidy a konopie indyjskie w leczeniu bólu pooperacyjnego
Na papierze istnieje przekonujący argument popierający medyczną marihuanę w celu złagodzenia bólu pooperacyjnego. Ale jeśli przyjrzeć się jej razem z opioidami, cała kwestia staje się nieco bardziej skomplikowana.
Tendencje nałogowe
Opioidy i marihuana mają duże prawdopodobieństwo nadmiernego stosowania. Obie substancje przynoszą użytkownikom uczucie euforii, co czyni je podatnymi na powodowanie uzależnienia i chroniczne stosowanie. Jednak objawy odstawienia opioidów wydają się być znacznie bardziej nieprzyjemne.
Z drugiej strony, konopie indyjskie mogą być postrzegane jako dobra alternatywa dla opioidów, jeśli są przyjmowane prawidłowo. Przede wszystkim, nie posiadają niepokojących skutków ubocznych i nie są w stanie spowodować śmiertelnego przedawkowania.
Dostępność
W tej kwestii opioidy posiadają niewielką przewagę. Niezależnie od tego, gdzie na świecie się znajdujesz, leki te są dostępne w sprzedaży, o ile posiadasz receptę od lekarza.
Niestety nie odnosi się to do marihuany, która w wielu krajach wciąż jest uważana za „niebezpieczną” substancję, a jej posiadanie, uprawa oraz sprzedaż grożą surowymi karami. Marihuana pozostaje także w Stanach Zjednoczonych narkotykiem z Grupy 1, obok ecstasy, heroiny i LSD. Mówiąc najprościej, rząd uznał te substancje za „nieposiadające użytku medycznego” i za cechujące się „wysokim potencjałem nadużycia”.
Proces łagodzenia bólu
Istnieje różnica w tym, jak medyczna marihuana oraz opioidy zapewniają ulgę w bólu. Jeśli pamiętasz z wcześniejszej części artykułu, opioidy oszukują mózg, aby poczuł, że organizm nie odczuwa bólu. Dzieje się to natychmiast po związaniu się leków z receptorami opioidowymi w mózgu.
Ten proces w przypadku cannabis wygląda nieco inaczej. Marihuana wzmacnia zdolność organizmu do zmniejszania odczuwania bólu, co sprawia, że jest to bardziej naturalny sposób, ale potencjalnie mniej skuteczny.
Czy powinieneś stosować konopie indyjskie do łagodzenia bólu pooperacyjnego?
W tej dyskusji istnieją co najmniej dwie szkoły myślenia. Jedna grupa ludzi woli marihuanę, ponieważ w przeciwieństwie do opioidów jej skutki uboczne są znacznie mniej dotkliwe. Z drugiej strony, druga grupa wybiera opioidy ze względu na ich dostępność oraz kwestie prawne związane z marihuaną.
Konopie indyjskie cechuje obietnica terapeutyczna, ale mogą one także powodować pewne komplikacje, w zależności od rodzaju operacji. Na przykład, palenie jest zdecydowanie nieodpowiednie, jeśli operacja dotyczy czegokolwiek związanego z układem oddechowym.
Potrzebne są dalsze badania dotyczące używania cannabis w celu zmniejszenia bólu pooperacyjnego, ale obecne odkrycia są rzeczywiście obiecujące. Ponadto, marihuana jest stosunkowo bezpieczna w stosowaniu zarówno przed, jak i po operacji.
Aby zachować bezpieczeństwo, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem marihuany po operacji.
Wyłączenie odpowiedzialności w zakresie informacji medycznychWszelkie informacje znajdujące się na tej stornie internetowej, a także te, na które powołuje się strona i które są z nią powiązane, zostały umieszczone wyłącznie w ogólnych celach edukacyjnych i nie stanowią porady medycznej ani prawnej. Royal Queen Seeds nie akceptuje, nie popiera ani nie promuje legalnego bądź nielegalnego stosowania narkotyków.
Royal Queen Seeds nie ponosi odpowiedzialności za materiały referencyjne znajdujące się na naszej stronie ani na stronach, do których linki zapewniamy, a które akceptują, popierają lub promują legalne bądź nielegalne stosowanie narkotyków. Przed skorzystaniem z jakichkolwiek zamieszczonych tu produktów i metod, a także tych, na które powołuje się strona i które są z nią powiązane, należy skonsultować się z lekarzem bądź innym pracownikiem służby zdrowia.
- Cannabinoids in the management of difficult to treat pain https://www.ncbi.nlm.nih.gov
- Antioxidative and Anti-Inflammatory Properties of Cannabidiol https://www.ncbi.nlm.nih.gov
- Could marijuana be an effective pain alternative to prescription medications? -- ScienceDaily https://www.sciencedaily.com
- The grass is not always greener: a multi-institutional pilot study of marijuana use and acute pain management following traumatic injury - PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov