The RQS Blog

.


By Luke Sholl

Najbardziej bezpośrednie negatywne działanie marihuany jest odczuwalne przy zażywaniu jej metodami inhalacji i na nie regularnie wystawia się przeciętny palacz. Rozpalenie pąków jest łatwym i konsekwentnie stosowanym sposobem na osiągnięcie temperatury wymaganej do uwolnienia różnych związków, które nadają marihuanie właściwą jej moc, jednak faktem jest, że palenie skutkuje znacznym uszkodzeniem układu oddechowego Wdychanie dymu powoduje, że szkodliwe czynniki rakotwórcze i inne toksyczne związki atakują bezpośrednio drzewo oskrzelowe i dostają się do płuc.


Wprowadzenie waporyzatora

Waporyzator działa w ten sposób, że kannabinoidy ogrzewane są do swojej temperatury wrzenia. Zamiast płonących topów wydzielających duże ilości dymu, waporyzator odwadnia pąki i powoduje, że uwalniają one całą swoją esencję bez podpalania i – co się z tym wiąże – zmieszania związków chemicznych z powietrzem, ponieważ pali się tylko tlen.

Vaporizer Royal Queen Seeds

Korzyści z waporyzacji

  • Jest (prawdopodobnie) zdrowsza niż palenie

Mimo że wciąż nie wiadomo, czy wapowanie jest naprawdę w 100% bezpieczne, powszechnie uważa się, że jest znacznie bezpieczniejsze niż palenie. Powodem tego jest fakt, że prawie wszystkie szkodliwe substancje, które uwalniają się podczas palenia, są wytwarzane w procesie spalania, bez względu na to czy palisz trawkę, czy tytoń. Ze względu na to, że waporyzacja nie spala materiału roślinnego, nie powstaje dym, a zatem wdychasz znacznie mniejsze ilości toksyn oraz wolnych rodników niż przy paleniu jointów.

Dym tytoniowy zawiera wysokie poziomy substancji rakotwórczych (chemikaliów powodujących raka), dlatego też ma tak złą sławę. Niestety, prawdopodobnym jest, że dym cannabis również może zawierać te substancje, choć potencjalnie w mniejszych ilościach. Ponadto wiadomo, że dym zawiera substancje smoliste i powoduje problemy w płucach, co sprawia, że ta metoda przyjmowania konopi indyjskich jest wyjątkowo nieodpowiednia dla osób ze schorzeniami związanymi ze zdrowiem płuc. W badaniu, które skupiło się na paleniu marihuany, American Lung Association wykazało, że dym z marihuany może uwalniać do organizmu jeszcze większe ilości substancji smolistych[1] w porównaniu z paleniem tytoniu. Wynika to przede wszystkim z faktu, że osoby palące cannabis zwykle wdychają dym głębiej oraz utrzymują go w płucach dłużej niż osoby palące papierosy.

Po przejściu na wapowanie, Twoje płuca są natychmiast znacznie mniej narażone na niekorzystne efekty uboczne. Badanie z 2007 roku opublikowane w „Harm Reduction Journal” wykazało, że waporyzacja marihuany może zmniejszyć problemy z oddychaniem[2], które mogłyby w przeciwnym razie być spowodowane paleniem marihuany.

Zagrożenia zdrowotne związane z paleniem same w sobie są wystarczające, aby przekonać wiele osób do przejścia na waporyzację. Ale oprócz długoterminowych rezultatów, wiele osób po prostu uważa, że wapowanie jest łatwiejsze, generalnie czystsze oraz przyjemniejsze dla ciała w perspektywie krótkoterminowej. Tylko upewnij się, że regularnie czyścisz swój waporyzator.

Jest (prawdopodobnie) zdrowsza niż palenie
  • Wapowanie jest bardziej wydajne i maksymalizuje moc oraz biodostępność marihuany

Substancje czynne zawarte w marihuanie są bardzo wrażliwe. Dostarczając kannabinoidy, terpeny itp. do organizmu wraz z dymem, spalasz ponad połowę tych substancji, zanim nawet w pełni się zaciągniesz. Tracisz kolejne 15–20% pomiędzy zaciągnięciami, kiedy pąki się spalają. To sprawia, że palenie marihuany jest wyjątkowo nieefektywne.

Ze względu na to, że temperatury związane z waporyzacją są znacznie niższe, a często znacznie bardziej specyficzne, związki aktywne są nie tylko odpowiednio zachowane, ale także wykorzystywane w pełni ich potencjału. W rezultacie, opary cannabis są czystsze i silniejsze — i nie będziesz marnować tak dużo marihuany. W związku z tym, wapowanie pomoże Ci z czasem zaoszczędzić pieniądze.

Wapowanie jest bardziej wydajne i maksymalizuje moc oraz biodostępność marihuany
  • Możesz cieszyć się większą ilością smaków

Oprócz kannabinoidów, które nadają marihuanie moc, cannabis zawiera również związki aromatyczne zwane terpenami, które nadają pąkom smak. Związki te są również bardzo lotne i wrażliwe na ciepło, więc nadmierne temperatury podczas spalania mogą je szybko zniszczyć. Z drugiej strony, wapowanie może faktycznie pomóc zoptymalizować doświadczanie poszczególnych terpenów. Warto wiedzieć, że różne terpeny mają różne temperatury spalania, więc są uwalniane do pary w specyficznych, niższych temperaturach.

Na przykład, beta-kariofilen, terpen o ostrym i pieprznym aromacie, jest uwalniany w niskich temperaturach, około 118°C — i nie lubi wyższych temperatur. Są też inne terpeny, takie jak linalol, które mogą wytrzymać wyższe temperatury.

Podczas wapowania możesz zazwyczaj do pewnego stopnia dostosować temperaturę swojego urządzenia, co pozwala na precyzyjne konfigurowanie doświadczenia. W ten sposób możesz cieszyć się pełną gamą niuansów smakowych i aromatycznych, których nie możesz uzyskać podczas palenia marihuany.

Możesz cieszyć się większą ilością smaków

  • Możesz regulować swój haj

W ten sam sposób, w jaki możesz wpływać na smak zioła za pomocą różnych ustawień temperatury, możesz również dostosować intensywność haju. Więcej kannabinoidów w cannabis jest uwalnianych podczas waporyzacji w wyższych temperaturach, co zapewnia mocniejsze i szybsze efekty. Jeśli zależy Ci na łagodnym haju, ustaw waporyzator na niską temperaturę, około 150°C. Aby uzyskać nieco mocniejsze efekty, ustaw temperaturę na średnią wartość 166–187°C. Jeśli chcesz doświadczyć maksymalnej mocy marihuany, ustaw urządzenie na najwyższą temperaturę. Nie należy jednak przekraczać 229°C, ponieważ jest to już temperatura bliska spalania, w której moc i smak Twojego zioła ulegną zmniejszeniu.

Możesz regulować swój haj
  • Dlaczego temperatura ma znaczenie podczas waporyzacji cannabis?

W badaniu naukowym z 2009 roku przyjrzano się bliżej efektom waporyzacji w różnych temperaturach. W ramach badania[3] naukowcy waporyzowali cannabis w trzech różnych temperaturach: 170°C, 200°C, i 230°C, mierząc stosunek kannabinoidów do produktów ubocznych pary (innymi słowy, czystość pary) w tych temperaturach.

Stwierdzono, że nawet przy wyższych ustawieniach temperatury para zawierała znacznie mniej szkodliwych toksyn niż dym. Badanie wykazało również, że większość terapeutycznych kannabinoidów, takich jak kannabichromen (CBC), jest uwalniana do pary tuż poniżej temperatury spalania 232°C.

Z drugiej strony, Twoje osobiste preferencje mogą być inne. Jeśli zależy Ci na smaku lub wolisz mniej intensywny haj, możesz wybrać waporyzowanie w niższych temperaturach. Jeśli więc chcesz zacząć waporyzować, upewnij się, że wybrałeś urządzenie, które umożliwia Ci regulację temperatury. W ten sposób będziesz mógł w pełni wykorzystać wszystkie zalety waporyzacji.

Efekty wapowania vs efekty palenia

Oprócz tego, że oferują czystszy, zdrowszy dym, jednym z powodów, dla których waporyzatory stały się ostatnio tak popularne, jest wyraźnie inny haj, jaki wywołują. I chociaż doświadczenie każdej osoby z konopiami indyjskimi jest wyjątkowe, większość tych, którzy próbowali wapowania, zgadza się, że ta metoda zapewnia bardziej „klarowne efekty” niż palenie cannabis przy użyciu fajki czy palenie jointów.

Biorąc pod uwagę nasze osobiste doświadczenia i doświadczenia innych osób stosujących konopie indyjskie, oto niektóre z największych różnic między efektami wywoływanymi przez wapowanie oraz palenie cannabis:

Efekty wapowania

  • Mniejsze upośledzenie funkcji poznawczych.
  • Bardziej funkcjonalne efekty: wiele osób twierdzi, że po waporyzowaniu marihuany łatwiej jest im skupić się na wykonywanych zadaniach lub zachować produktywność w porównaniu z paleniem.
  • Bardziej podnoszące na duchu: niektórzy ludzie uważają, że haj z waporyzatora jest zwykle bardziej podnoszący na duchu i energetyzujący.
Efekty wapowania

Efekty palenia

  • Większy wpływ na funkcje poznawcze: niektórzy ludzie uważają, że palenie cannabis zapewnia mocniejsze „zaćmienie umysłowe” niż waporyzacja.
Efekty palenia
  • Bardziej relaksujące lub usypiające efekty: możesz stwierdzić, że palenie marihuany wywołuje u Ciebie bardziej relaksujące efekty.

Pamiętaj, że największy wpływ na doświadczane przez Ciebie efekty ma profil chemiczny odmiany, którą stosujesz. Jednak fakt, że wapowanie nie polega na spalaniu koncentratów ani kwiatów, sugeruje, że ta metoda może oferować czystsze, wyraźniejsze efekty.

Co na temat waporyzacji cannabis mówią badania?

Na szczęście konsumpcja cannabis nie jest już tematem tabu. Wiele osób stosuje obecnie konopie indyjskie w celach ściśle medycznych, a rekreacyjna marihuana jest częściej tolerowana, jeśli nie całkowicie legalna. To powolne, ale stanowcze łagodzenie przepisów dotyczących cannabis nie tylko przynosi korzyści docelowym konsumentom, ale także otwiera możliwości badawcze w tej dziedzinie, nie wspominając już o całym przemyśle. Waporyzacja oferuje wiele zalet, więc naukowcy skupiają się na konkretnych skutkach waporyzacji cannabis jako preferowanej metody konsumpcji dla osób stosujących medyczną marihuanę.

W badaniu z 2015 r.[4], 2 910 użytkowników cannabis w różnym wieku (18–90) zostało zapytanych o cannabis oraz waporyzację. Odkryto, że 61% uczestników badania użyło waporyzatora w przeszłości, kolejne 37% przyznało się do wapowania w ciągu ostatnich 30 dni, a 20% zgłosiło waporyzację przez ponad 100 dni w swoim życiu. Waporyzacja okazała się preferowaną metodą stosowania cannabis u 12% badanych. Osoby, które spróbowały waporyzacji stwierdziły, że jest to metoda „zdrowsza, lepiej smakuje, daje lepsze efekty oraz jest bardziej satysfakcjonująca”. Z drugiej strony, tylko 14% wapujących cannabis całkowicie zrezygnowało z palenia marihuany.

Badanie z 2016 r.[5] miało na celu zbadanie preferencji dotyczących stosowania cannabis u pacjentów z rakiem, którym zależało na złagodzeniu doświadczanych objawów. Odkryto, że waporyzacja jest trzecią najbardziej preferowaną metodą konsumpcji po tabletkach i sprayach do ust. W innym badaniu z 2015 r.[6] zbadano krew uczestników i potwierdzono wcześniejsze badania dotyczące skuteczności waporyzacji jako sposobu dostarczania THC.

Waporyzacja a palenie marihuany: podsumowanie

W Royal Queen Seeds znajdziesz całą gamę waporyzatorów na każdą kieszeń, od łatwych w użyciu i niedrogich vape penów takich jak Storm Vaporizer Pen, po zaawansowane, wysokiej klasy waporyzatory stacjonarne takie jak słynny Volcano Hybrid.

Koniecznie zastanów się nad wapowaniem cannabis, jeśli zależy Ci na najzdrowszych, najczystszych, najbardziej aromatycznych oraz najmocniejszych doznaniach cannabis!

Waporyzatory i bezpieczeństwo: czy używanie waporyzatorów jest bezpieczne?

W 2019 roku wapowanie stało się poważnym problemem dla zdrowia publicznego. W USA, od sierpnia do września nastąpił gwałtowny wzrost liczby hospitalizacji związanych z używaniem e-papierosów i waporyzatorów. Do lutego 2020[7] roku, Amerykańskie Centers for Disease Control (ang. Centra Kontroli i Prewencji Chorób) zgłosiły około 2 800 hospitalizacji i/ lub zgonów związanych z urazami płuc w połączeniu ze stosowaniem e-papierosów lub z wapowaniem (EVALI).

Według dr Lynn D’Andrea, pulmonolożki dziecięcej ze Szpitala Dziecięcego w Wisconsin, niektóre z najbardziej niepokojących objawów urazu płuc związanego z wapowaniem[8] obejmują niezwykle szybkie, utrudnione oddychanie, utratę wagi, ból w klatce piersiowej i kaszel. Tomografie komputerowe płuc pacjentów często wykazywały również dziwny, rozproszony wzór „rozbitego szkła”.

Uważa się, że największym winowajcą takiej ilości przypadków EVALI w 2019 roku był octan witaminy E, środek zagęszczający czasami używany do produkcji kartridżów THC przeznaczonych do wapowania oraz e-liquidów, zwłaszcza tych pochodzących z „nieformalnych źródeł”, takich jak sprzedawcy internetowi. Centers for Disease Control stwierdziły[9], że octan witaminy E jest obecny w ponad 50% próbek e-papierosów/ e-liquidów pochodzących z różnych stanów USA, a także w próbkach płynu z jamy opłucnej pobranych od osób z EVALI.

Waporyzatory i bezpieczeństwo: czy używanie waporyzatorów jest bezpieczne?

Na szczęście, według danych krajowych liczba przypadków EVALI wykazuje stały spadek od połowy września 2019 roku. CDC sugeruje kilka powodów tego trendu:

  • Zwiększona świadomość potencjalnych zagrożeń związanych z wapowaniem.
  • Egzekwowanie praw dotyczących sprzedaży nielegalnych produktów przeznaczonych do wapowania.
  • Usuwanie octanu witaminy E z produktów do wapowania.

Oczywiście, duża ilość przypadków EVALI spowodowała zainteresowanie kwestią bezpieczeństwa wapowania i nie bez powodu. Wywołało to również wiele dyskusji na temat tego, czy wapowanie jest naprawdę tak bezpieczną alternatywą dla palenia, jak się to wydaje.

Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy głęboko przekonani, że waporyzacja cannabis może być zdrowszą alternatywą dla palenia. Jednak przyznajemy również, że wapowanie jest stosunkowo nowe; potrzeba było dziesięcioleci, zanim nauka jasno zidentyfikowała skutki zdrowotne palenia, a wapowanie wciąż jest na wczesnym etapie tego procesu.

Uważamy również, że wapowanie kwiatów cannabis może być bezpieczniejsze niż wapowanie koncentratów lub e-liquidów, ponieważ produkty te mogą zawierać śladowe ilości rozpuszczalników chemicznych lub innych produktów, które mogą być szkodliwe po podgrzaniu i wdychaniu. Jednak żadne z tych informacji nie są pewne, dopóki nie zostaną przeprowadzone bardziej kompleksowe badania dotyczące wapowania.

Inne potencjalne zagrożenia dla zdrowia wynikające z wapowania

Oprócz EVALI, istnieją także inne obawy zdrowotne związane z wapowaniem. Na przykład, amerykańska Food and Drug Administration, FDA, (ang. Agencja ds. Żywności i Leków) wyraziła obawy dotyczące wybuchania e-papierosów z powodu problemów z bateriami. Te eksplozje spowodowały poważne obrażenia[10], a nawet okazały się śmiertelne[11]. Badania opublikowane w czasopiśmie „Tobacco Control[12]” donoszą o ponad 2 000 pacjentach, którzy znaleźli się na ostrym dyżurze z powodu eksplozji e-papierosów i poparzeń z nimi związanych w latach 2015–2017.

Oprócz tych eksplozji, FDA zbadała również możliwy związek między wapowaniem a napadami padaczkowymi[13], prawdopodobnie z powodu zatrucia nikotyną (które, jak wykazano, powodowało napady padaczki w przeszłości). Jednak nie ma zbyt wielu danych na ten temat i minie trochę czasu, zanim będziemy mogli z całą pewnością stwierdzić, czy istnieje związek między wapowaniem/ e-papierosami a napadami padaczkowymi.

A co z wapowaniem CBD?

Wydaje się, że kryzys EVALI jest spowodowany octanem witaminy E, który według Centers for Disease Control jest częściej obecny w tych produktach pochodzących z cannabis, które zawierają THC. Nie wyklucza to jednak możliwości znalezienia octanu witaminy E w innych produktach przeznaczonych do wapowania, w tym nikotynowym e-liquidzie lub kartridżach CBD.

A co z wapowaniem CBD?

Wapowanie kwiatów CBD a wapowanie koncentratów CBD

Jeśli martwisz się zagrożeniami dla zdrowia związanymi z wapowaniem, o których mowa w tym artykule, zalecamy stosowanie kwiatów zamiast koncentratów, zwłaszcza, jeśli mieszkasz w obszarze, w którym produkty do wapowania nie są ściśle regulowane. Oleje z konopi i e-liquidy są wytwarzane przy użyciu rozpuszczalników i innych związków i chociaż jest wielu świetnych producentów wytwarzających czyste produkty, produkty o niskiej jakości mogą zawierać śladowe ilości substancji, które stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia.

Jeśli chcesz wapować koncentraty CBD, upewnij się, że używasz tylko produktów, które są objęte gwarancją firmy/ producenta, którym ufasz.

Rodzaje oleju CBD do wapowania: e-liquid/ olej, produkty do dabbingu, kartridże

Obecnie na rynku dostępne są trzy główne rodzaje oleju CBD do wapowania:

  • Olej do wapowania (lub e-liquid): ten płyn służy do napełniania kartridżów lub waporyzatorów wielokrotnego użytku. E-liquid występuje w różnych smakach oraz posiada różne ilości CBD.
  • Kartridże CBD: są to uprzednio napełnione, jednorazowe urządzenia przeznaczone do użytku z przenośnymi waporyzatorami. W zależności od tego, gdzie mieszkasz, możesz mieć dostęp do szerokiej gamy kartridżów CBD z unikalnymi profilami terpenów, różną zawartością kannabinoidów i nie tylko.
  • Ekstrakty CBD (dabbing): wosk czy żywica to tylko niektóre z nazw nadanych ekstraktom CBD. Produkty te są wytwarzane poprzez ekstrakcję CBD i innych kannabinoidów z różnych rodzajów roślin cannabis. Produkty te są przeznaczone do użytku z waporyzatorami przyjaznymi dla koncentratów lub urządzeniami do dabbingu.

A co z produktami o pełnym oraz szerokim spektrum i izolatami CBD?

Produkty CBD są zwykle klasyfikowane jako produkty o pełnym lub szerokim spektrum oraz jako izolaty. Oto, co oznaczają te terminy:

  • Ekstrakty CBD o pełnym spektrum zawierają wszystkie kluczowe substancje chemiczne, które naturalnie występują w roślinach cannabis. Obejmuje to inne kannabinoidy (w tym śladowe ilości THC), terpeny itd.
  • Produkty CBD o szerokim spektrum są tym samym co produkty o pełnym spektrum, z wyjątkiem jednej głównej różnicy — ekstrakty o szerokim spektrum są całkowicie pozbawione THC.
  • Izolaty CBD, jak sama nazwa wskazuje, zawierają tylko wyizolowane CBD, co czyni je najczystszym rodzajem ekstraktu.

Ogólnie rzecz biorąc, zawsze zalecamy wybór produktów o pełnym spektrum, ponieważ zapewniają one wszystkie korzyści, jakie ma do zaoferowania roślina cannabis. Jeśli jednak podlegasz losowym testom na obecność narkotyków, możesz przyjrzeć się produktom o szerokim spektrum lub izolatom, aby uniknąć pozytywnego wyniku testu. Niestety, nawet śladowe ilości THC mogą w niektórych przypadkach dać nam pozytywny wynik na takim teście.

Qual é a Diferença Entre o E-líquido de CBD e o Óleo/Tinturas de CBD?Jaka jest różnica między e-liquidem CBD a olejem/ nalewką CBD?

E-liquid CBD jest przeznaczony do odparowywania i wdychania do płuc. Tutaj substancje czynne dostają się do krwiobiegu przez pęcherzyki płucne i wywołują swoje działanie już w ciągu 5–10 minut. Jednak efekty odparowanego CBD również mają tendencję do stosunkowo szybkiego zanikania.

Z drugiej strony oleje/ nalewki CBD są przeznaczone do przyjmowania podjęzykowego lub doustnego. Tutaj substancje zawarte w olejku są wchłaniane przez błony śluzowe znajdujące się pod językiem i policzkami lub przez układ pokarmowy (jeśli połkniesz olej). Oleje CBD zwykle wywołują swoje efekty w ciągu 20 minut (lub dłużej, jeśli zostaną połknięte). Jednak połknięte CBD ma również wolniejsze, bardziej równomierne uwalnianie, co może być bardzo korzystne dla osób poszukujących długotrwałych efektów.

Niestety, badania wykazały, że biodostępność CBD[14] podawanego doustnie jest stosunkowo niska, co oznacza, że może być konieczne wypicie większej ilości nalewki, aby osiągnąć pożądany efekt, niż w przypadku wapowania e-liquidu. To powiedziawszy, biodostępność nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na skuteczność CBD.

Należy zauważyć, że olej CBD przeznaczony do spożycia podjęzykowego lub doustnego najczęściej nie nadaje się do wapowania. Oleje nośnikowe obecne w tych preparatach nie są przeznaczone do podgrzewania i inhalacji.

Vaporizar vs Fumar canábis: conclusão

Na Royal Queen Seeds, pode encontrar uma gama de vaporizadores para todos os orçamentos, desde canetas vaporizadoras fáceis de utilizar e acessíveis, tais como a Storm Vaporizer Pen, até vaporizadores mais avançados e topo de gama como o reconhecido Volcano Hybrid.

Pondere vaporizar a canábis caso pretenda usufruir da experiência de canábis mais saudável, mais pura, mais saborosa e mais potente!

External Resources:
  1. Marijuana and Lung Health | American Lung Association https://www.lung.org
  2. Decreased respiratory symptoms in cannabis users who vaporize | Harm Reduction Journal | Full Text https://harmreductionjournal.biomedcentral.com
  3. Cannabis smoke condensate III: the cannabinoid content of vaporised Cannabis sativa - PubMed https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  4. Online Survey Characterizing Vaporizer Use among Cannabis Users https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  5. Clinical trials of medicinal cannabis for appetite-related symptoms from advanced cancer: a survey of preferences, attitudes and beliefs among patients willing to consider participation - PubMed https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  6. Controlled Cannabis Vaporizer Administration: Blood and Plasma Cannabinoids with and without Alcohol - PubMed https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  7. Outbreak of Lung Injury Associated with the Use of E-Cigarette, or Vaping, Products | Electronic Cigarettes | Smoking & Tobacco Use | CDC https://www.cdc.gov
  8. How Vaping Became a Public Health Crisis https://nymag.com
  9. Outbreak of Lung Injury Associated with the Use of E-Cigarette, or Vaping, Products | Electronic Cigarettes | Smoking & Tobacco Use | CDC https://www.cdc.gov
  10. Vape pen explodes, shattering teen's jaw amid rising concerns over batteries https://www.nbcnews.com
  11. Deadly vape explosion highlights safety gaps - The Verge https://www.theverge.com
  12. Electronic cigarette explosion and burn injuries, US Emergency Departments 2015–2017 https://tobaccocontrol.bmj.com
  13. Some E-cigarette Users Are Having Seizures, Most Reports Involving Youth and Young Adults | FDA https://www.fda.gov
  14. What is CBD Bioavailability (and Why Should You Care?) | CBD Awareness Project https://www.cbdoil.org
Oświadczenie:
Te treści służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Podane informacje pochodzą z badań zebranych ze źródeł zewnętrznych.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.